Copa America: deja vu sprzed roku, Chile triumfatorem

Kamil Kobielski

Grali jak nigdy, przegrali jak zawsze – tak w skrócie można podsumować kolejny udział Argentyny w wielkim turnieju. Wydawało się, że „Albicelestes” wreszcie sięgnął po upragnione trofeum, jednak – podobnie jak przed rokiem – w wielkim finale Copa America Centenario zremisowali z reprezentacją Chile 0:0, a w konkursie rzutów karnych musieli uznać wyższość rywala.

Obie drużyny wyszły na boisko z jednym zamiarem – nie stracić bramki. Efektem tego była mała liczba klarownych sytuacji do strzelenia gola w spotkaniu.

Nie oznacza to wcale, że nic się nie działo. O emocje zadbał sędzia Heber Lopes, który postanowił wyrzucić z murawy Marcelo Diaza w 28. minucie i Marcosa Rojo w 43.  O ile czerwoną kartkę dla zawodnika Chile można jeszcze wybronić, tak pokazanie jej piłkarzowi występującego na co dzień w Manchesterze United ociera się o absurd.

Jeśli chodzi zaś o okazje do zdobycia bramki, to najlepszą zmarnował jeszcze przed przerwą Gonzalo Higuain. Argentyńczyk w sytuacji „sam na sam” z Claudio Bravoposłał piłkę obok słupka. W 80. minucie „La Roja” mieli swoją najlepszą szansę do wyjścia na prowadzenie. Alexis Sanchez zagrał do rozpędzonego Eduardo Vargasa, a ten w obecności Javiera Mascherano zdołał oddać groźny strzał, jednak w bramce bez zarzutów spisał się Sergio Romero. W 100. minucie na listę strzelców mógł wpisać się Sergio Aguero, kiedy głową z pola karnego uderzał w kierunku bramki Chile, jednak świetną interwencją popisał się bramkarz przeciwnika. W kolejnych minutach dogrywki nie zobaczyliśmy trafienia, dlatego o wszystkim musiał zadecydować konkurs „jedenastek”, w którym ostatecznie górą byli podopieczni Juana Antonio Pizziego.

Argentyna – Chile 0:0 (2:4 po rzutach karnych)

Argentyna: Romero – Mercado, Otamendi, Funes Mori, Rojo – Mascherano, Biglia, Banega (Lamela 111′) – Messi, Higuain (Aguero 70′), Di Maria (Kranevitter 57′).

Chile: Bravo – Isla, Medel, Jara, Beausejour – Aranguiz, Diaz, Vidal – Sanchez (Silva 104′), Fuenzalida (Puch 80′), Vargas (Castillo 109′).

Czerwone kartki: Rojo – Diaz.